Patterns RA

Jak naketlovat korálky s dírkou ve špici

Autorkou tohoto návodu a designů je Nela Kábelová.

Nejprve korálek navlékneme na ketlovací nýt (já osobně raději volím delší nýt s ploškou – nikoliv s kuličkou).

A poté nýt opatrně ohneme kolem horní části korálku tak, aby nýt šel rovnoběžně s dírkou korálku (viz foto).

Nýt zkrátíme dle potřeby a pomocí ketlovacích kleští vytvarujeme očko tak, aby sedělo přesně nad nejvyšším bodem korálku.

První pokusy budou určitě náročné, ale nemějte žádné obavy, pokud zvládnete klasické ketlovací očko, za chvíli si osvojíte i tuhle fintu.

V každém případě je ale dobré připravit si dostatek nýtů i korálků, pro případ že by se něco nezadařilo.

Jako třeba tady, kde se mi povedlo při ohýbání drátu vyštípnout kus korálku, oops 🙂

A teď… láhev!

Pořiďte si drobnou dekorativní lahvičku s korkovým uzávěrem (k zakoupení v kreativních potřebách nebo lépe zásobených korálkárnách).

Do korkové zátky špendlíkem nebo silnější jehlou udělejte dírku, provlékněte ketlovací nýt, přidejte nějaký další ozdobný korálek a vytvořte očko (já preferuju motané, ale klasické poslouží stejně).

Do lahvičky nasypte drobný rokajl (tady máme rokajl Preciosa Ornela velikosti 16/0) v požadované barvě a bižuterním lepidlem vlepte zátku do hrdla lahve a nechejte zaschnout.

 

 

Mezitím můžete začít pracovat na etiketě.

Můžete si ji vytvořit “ručně” a dodat tím výrobku osobní ráz, toužíte-li ale po profesionálnějším výsledku a větší kontrole na detaily vašeho designu, můžete si etiketu navrhnout ve svém oblíbeném grafickém editoru a vytisknout.

(Chcete-li se pustit do digitálního tvoření, můžete si zde stáhnout „texturu“ starého papíru, kterou jsem si pro tyto účely vytvořila.)

Tip: Pokud ve své tvorbě budete chtít používat obrázky stažené z internetu, hlídejte si prosím autorská práva a licencování a používejte jen takové zdroje, kde jste si 100% jistí, že je smíte použít:)

A pak už to půjde poměrně rychle.

Já obvykle postupuju tak, že vystřiženou etiketu z vrchní strany přelepím průhlednou lepicí páskou, kterou obstřihnu tak, aby cca o 1mm přesahovala přes samotnou etiketu, na  lahvičku samotnou nanesu malé množství bižuterního lepidla a etiketu přilepím.

Pořádně uhladím, nechám zaschnout a pro jistotu ještě zakápnu tenkou vrstvou UV nebo epoxidové pryskyřice (tak aby pryskyřice mírně přesahovala přes lepicí pásku) a nechám vytvrdit dle pokynů výrobce.